20 lipca, 2024

Farbowanie włosów – wszystko co musisz o tym wiedzieć

Prawie każdy z nas w pewnym momencie zmienił kolor włosów, czy to na półtrwały, czy na radykalnie nowy odcień. Jeśli jednak od jakiegoś czasu nie robiłaś sobie koloryzacji i zagłębiasz się w Google “Wszystko, co musisz wiedzieć o kolorze włosów”, możesz być zaskoczona tym, jak wiele musisz wiedzieć.

 

Wszystkie kolory włosów powstają w wyniku procesu chemicznego utleniania lub redukcji (lub obu). Utlenianie to reakcja, która zachodzi, gdy czynnik chemiczny działa na naturalny pigment włosów. W tym przypadku, czynnikiem chemicznym jest zazwyczaj nadtlenek wodoru lub amoniak, a naturalnym pigmentem melanina. Proces ten zmienia naturalne ciemne włosy w jaśniejsze kolory, takie jak czerwony, blond, brązowy i czarny.

 

Kolor włosów może również powstać poprzez redukcję: zamiast dodawać do włosów substancje chemiczne w celu zmiany ich koloru, można je usunąć i pozostawić swój naturalny kolor na miejscu. Proces ten jest jednak rzadszy ze względu na to, że wymaga najpierw rozjaśnienia włosów.

 

Oprócz tych dwóch procesów chemicznych, możesz dodać barwniki, które pochodzą z roślin lub minerałów. Do takich barwników należą henna (z rośliny Lawsonia inermis) i indygo (z Indigofera tin).