25 maja, 2024

Dieta bezglutenowa – działa czy nie?

Coraz więcej osób ma do czynienia z celiakią lub nietolerancją glutenu. Gluten znajduje się w produktach z pszenicy, jęczmienia i żyta. Kiedy ludzie z alergią na gluten jedzą żywność, która zawiera gluten, ich układ odpornościowy błędnie atakuje wyściółkę jelita cienkiego. Jeśli to zniszczenie jelita trwa przez dłuższy czas, może spowodować śmierć.

 

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiła się nowa modna dieta – dieta bezglutenowa. Dieta ta ogranicza spożycie wszystkich pokarmów zawierających gluten. Niektórzy ludzie mają do czynienia z ekstremalnymi problemami zdrowotnymi podczas spożywania pokarmów zawierających gluten, podczas gdy inni ludzie są w stanie uniknąć problemów poprzez spożywanie diety bezglutenowej.

 

Chociaż wydaje się, że to świetny pomysł, aby przyjąć dietę bezglutenową w celu poprawy swojego zdrowia na powierzchni, istnieje bardzo niewiele korzyści, które pochodzą z tej diety. W rzeczywistości, większość ekspertów medycznych faktycznie odradza ten rodzaj diety, ponieważ nie wykazano, aby poprawić zdrowie w jakikolwiek sposób dla większości ludzi. Jedynym powodem, dla którego stała się popularna, jest to, że jest modna i brzmi zdrowo. Jeśli jednak naprawdę chcesz poprawić swoją dietę i ogólny stan zdrowia, to istnieją zdrowsze alternatywy niż przyjęcie diety bezglutenowej, których skuteczność została udowodniona w badaniach naukowych i studiach. Więcej na: momom.pl