15 kwietnia, 2024

Czym i jak często karmić psa?

Marliese Streefland/unsplash.com

Karmienie psa to temat-rzeka i niekończąca się opowieść. Podobnie jak u ludzi, również u psów pożywienie ma ogromny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie, lecz czworonogi, w przeciwieństwie do ich właścicieli, nie mogą żywności wybierać samodzielnie. Z tego względu to właśnie od właściciela zależy to, jaką karmę mu kupić, jakiej firmy i w jakiej formie – czy suchą, mokrą, a może przysmak? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Dzisiaj podpowiemy Ci, czym nakarmić swojego psiaka, aby na jak najdłużej zachował swoją formę i zdrowie.

Dlaczego pożywienie ma znaczenie?

Żywność ma podstawowy wpływ na życie i zdrowie każdego organizmu – nie tylko ludzi, lecz także naszych domowych zwierząt. W żywności znajdziemy między innymi mikroelementy i makroelementy, w tym białka, tłuszcze i węglowodany oraz witaminy, np. A, K, D i wiele innych. Ponadto w jedzeniu zawarty jest cynk, żelazo i wiele innych pierwiastków, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Oczywiście tylko wtedy, kiedy dostarczymy ich odpowiednią ilość.

Niedobory niektórych składników mogą w rezultacie prowadzić do wielu nieprzyjemnych następstw, między innymi chorób oraz schorzeń. Czasami nawet do pogorszenia pracy niektórych organów, a w skrajnych przypadkach – do śmierci. Niestety nie wszystkie karmy dla psów zawierają odpowiednią ilość wymaganych składników, przez co niektóre mogą przynosić więcej szkody niż pożytku.

Karmy mokre

W karmie mokrej, poza oczywiście typowymi składnikami, znajduje się także dużo wody, określanej jako poziom wilgotności. Tego typu karma jest znacznie lepszym rozwiązaniem w przypadku pupili otyłych, gdyż aby dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość kalorii, musi zjeść jej znacznie więcej niż w przypadku suchej. Ponadto ze względu na miękką konsystencję są doskonałym wyborem dla psiaków mających problemy z przeżuwaniem, np. po operacji lub w wyniku problemów z uzębieniem. Najlepsze karmy mokre dostępne na witrynie https://johndog.pl/kategoria-produktu/pies/karma-przysmaki-dla-psa/karma-mokra-dla-psa/ uchodzą za zdecydowanie najlepsze w swojej kategorii cenowej.

Karmy suche

Karmy suche są bardzo popularne. Zawierają bardzo niewielkie ilości wody, zatem w każdym kęsie znajduje się wyłącznie smaczne, pożywne i dobre pożywienie dla każdego pupila. Porcje mogą być zatem znacznie mniejsze niż w przypadku karm mokrych. Brak wody z kolei oznacza, że warto tuż przy misce położyć naczynie z wodą, aby psiak mógł uzupełniać jej braki na bieżąco. Ogromną zaletą takiej karmy jest przede wszystkim jej twardość, która pozytywnie wpływa na ścieranie osadu z zębów oraz na utrzymanie ich w doskonałym stanie przez wiele kolejnych lat. Doskonałe karmy znajdziesz na stronie: https://johndog.pl/kategoria-produktu/pies/karma-przysmaki-dla-psa/karma-sucha-dla-psa/

Przysmaki

Oczywiście psa również warto nagradzać za dobre uczynki. W tym celu warto wykorzystać przede wszystkim przysmaki, które czworonogi dosłownie uwielbiają. Przysmaki mogą być różne – jedne miękkie, inne twarde, jedne bardziej okrągłe i małe, podczas gdy inne duże i zapewniające wiele godzin bardzo fajnej zabawy. Niestety nie wszyscy mają świadomość tego, że również w przysmakach znajduje się szereg mikro- i makroskładników, które mogą w niesprzyjających warunkach doprowadzić do problemów psiego układu pokarmowego Warto zatem wybierać wyłącznie takie przysmaki, które powstały na sprawdzonych składnikach i są przebadane oraz objęte wszystkimi wymaganymi certyfikatami.

Zdj. główne: Marliese Streefland/unsplash.com