25 maja, 2024

Co zrobić, jeśli dostrzeże się problemy z odżywianiem u swoich dzieci?

Jeśli zauważysz problemy z odżywianiem u swoich dzieci, koniecznie zabierz je do pediatry.

Lekarz dziecięcy może pomóc w ustaleniu, czy dziecko ma zaburzenia odżywiania i jak poważne one są. Lekarz może również pomóc w ustaleniu, dlaczego dziecko ma zaburzenia odżywiania i co można zrobić, aby ono wyzdrowiało. Z tego względu wielu specjalistów zaleca leczenie zaburzeń odżywiania w formie online, jak i stacjonarnie, aby raz a dobrze wyeliminować podany problem.

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania u dzieci mogą być trudne do rozpoznania ze względu na wiele czynników, które się na nie składają. Dziecko może nie mieć takiej samej kontroli nad tym, co je, jak dorosły, co utrudnia stwierdzenie, czy ogranicza kalorie, czy się przejada.

Dziecko, które zmaga się z zaburzeniami odżywiania, może wykazywać niektóre z tych objawów:

– odmawia jedzenia niektórych pokarmów lub je tylko jeden posiłek naraz

– ma niski poziom energii, nawet po zjedzeniu dobrego posiłku

– zażywa witaminy lub suplementy, aby poczuć się lepiej po zjedzeniu posiłku.

Alergia pokarmowa

Dziecko, które ma trudności z jedzeniem, może mieć alergię pokarmową. Alergie pokarmowe są częstsze u dzieci niż u dorosłych, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci. Najczęstsze pokarmy wywołujące reakcje alergiczne to mleko, jaja, soja, pszenica i orzeszki ziemne. Dzieci mogą być również uczulone na owoce i warzywa.

W takim przypadku po spożyciu pokarmu wywołującego reakcję alergiczną u dziecka zwykle pojawia się wysypka. Inne objawy to wymioty lub biegunka. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma reakcję alergiczną na coś, co zjadło, nie podawaj mu więcej tego pokarmu, dopóki nie porozmawiasz o tym z lekarzem.