25 kwietnia, 2024

Styczniki – doskonały sposób na zmechanizowanie łączenia urządzeń

W instalacjach elektrycznych liczy się niezawodność i bezpieczeństwo. Niemniej ważna jest kontrola procesów włączania i wyłączania różnych grup urządzeń. Układy silnoprądowe wymagają efektywnej pracy całego obwodu. Silniki elektryczne, grzałki – te wszystkie maszyny są narażone nawet na niewielkie zakłócenia występujące w sieci. Właśnie dlatego powstały styczniki, które regulują załączanie się układów i niwelują powstanie awarii.  

Jak działają styczniki? 

Urządzenia sterujące urządzeniami o dużej mocy składają się z kilku prostych elementów – zestyków, cewki oraz elektromagnesu. Ta prostota bardzo poprawia stabilność działania urządzeń i zwiększa ich żywotność. Styczniki https://elektryk-sklep.pl/producent-weidmuller-11112 odgrywają dużą rolę w dużych obiektach przemysłowych i fabrykach, w których maszyny elektryczne są powszechnie stosowane. Działanie tych małych elementów opiera się na sile elektromagnetycznej, która automatycznie otwiera i zamyka obwód elektryczny.  

Styczniki czy przekaźniki? 

Ze względu na podobne funkcje i budowę styczniki łatwo jest pomylić z przekaźnikami. Są to dwa odrębne urządzenia, które są przeznaczone do różnych celów. Najbardziej różni je budowa elektromagnesu, który w styczniku jest większy i lepiej znosi obciążenia elektryczne. Dlatego te urządzenia są wykorzystywane do łączenia głównych obwodów. Z kolei przekaźnik odpowiada za obwody pomocnicze, które pełnią funkcję uzupełniającą w systemie instalacji elektrycznej. Oba rodzaje urządzeń są potrzebne do optymalizacji sieci elektrycznej dla całego obiektu, w którym działają.