25 czerwca, 2024

Serwer w chmurze – czy warto?

Nowoczesne instytucje, zarówno te finansowe, gospodarcze, jak i usługowe, coraz częściej przenoszą swoją działalność do internetu. Chcąc jednak efektywnie funkcjonować w sieci, trzeba się zdecydować na postawienie lub wynajęcie odpowiedniego serwera. Jest to konieczne ze względu na to, iż obsługując tysiące lub setki tysięcy klientów dziennie, przetwarza się również ogromne ilości danych, które znajdują się właśnie na serwerach. Jeszcze kilka lat temu, najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem były serwery dedykowane lub prywatne. Obecnie natomiast, różnego rodzaju przedsiębiorstwa coraz chętniej decydują się na to, aby umieścić serwer w chmurze.

Czym jest chmura internetowa?

Przetwarzanie w chmurze (z ang. cloud computing) stało się ostatnio niezwykle popularne. Dane obsługiwane za pomocą chmury internetowej znajdują się, podobnie jak w przypadku serwerów prywatnych i współdzielonych, w przestrzeni wirtualnej. W celu zarządzania nimi, użytkownik nie potrzebuje żadnego specjalistycznego sprzętu, ani mocnego łącza internetowego.

Serwer w chmurze – zalety

Niewątpliwą przewagą serwera w chmurze https://vmgen.pl/ nad innymi rozwiązaniami, jest jego skalowalność. Oznacza to, że w razie potrzeby można mu dowolnie przydzielić zasoby (moc obliczeniową). Ponadto, serwer w chmurze jest niezwykle wydajny – bardziej nawet, niż dedykowany.

Czy serwer w chmurze jest bezpieczny?

Usługodawcy, którzy udostępniają możliwość korzystania z chmur internetowych, zabezpieczają serwery przy użyciu najnowszych protokołów. Zapewniają one kilkustopniową weryfikację klienta i odznaczają się niezwykle wysoką skutecznością. Dane umieszczone w chmurze są zatem tak samo bezpieczne, jak informacje przechowywane na fizycznym urządzeniu.