19 kwietnia, 2024

Naczynia liturgiczne

Msza święta nie może odbyć się bez wykorzystania pewnych przedmiotów, które nazywamy naczyniami liturgicznymi. Służą one do między innymi do konsekracji wina lub przechowywania hostii. Przedstawiamy najczęściej używane naczynia liturgiczne oraz ich zastosowanie.

Przegląd naczyń liturgicznych

Najbardziej kojarzonym naczyniem wykorzystywanym podczas mszy świętej są kielichy liturgiczne. To w nich ma miejsce konsekracja wina, a później spożycie Krwi Pańskiej. Kielichy mszalne są zazwyczaj wykonane z materiałów szlachetnych w złotym lub srebrnym kolorze.

Kolejne naczynie liturgiczne to patena, przypominająca mały talerzyk. Jest to najważniejszy obok kielicha przedmiot używany podczas mszy świętej, gdyż znajduję się w nim konsekrowana hostia. Patena występuję w kilku odmianach: kielichowej, komunijnej, głębokiej i ministranckiej.

Kustodia jest to metalowe, często pozłacane naczynie w kształcie puszki. Służy do wystawiania Najświętszego Sakramentu oraz przechowywania przemienionej hostii w tabernakulum. Podobnym naczyniem jest monstrancja używana podczas procesji lub do wystawiania Ciała Chrystusa podczas liturgii. Zazwyczaj spotyka się monstrancje na duże hostię, istnieją jednak też ich mniejsze odpowiedniki.

Mniej charakterystycznym przedmiotem wykorzystywanym podczas mszy świętej jest lavabo. Jest to dzbanek używany do obmycia rąk przed liturgią. Cyborium jest to puszka służąca do przechowywania hostii, a także do udzielania Komunii. Kolejnym naczyniem liturgicznym jest waskulum, w którym znajduje się woda używana przez szafarza do obmywania rąk. To naczynie zazwyczaj znajduję się przy tabernakulum.