25 maja, 2024

Jaką kartę pamięci wybrać?

źródłó: pixabay.com/PhotoMIX-Company

Najlepsza karta pamięci do aparatu zależy od wielu czynników, w tym rodzajów zdjęć, które robisz, jak dużo miejsca do przechowywania potrzebujesz i jaki typ aparatu masz. Jeśli chodzi o zakup karty pamięci, istnieją dwie główne rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę:

  • Szybkość. Szybkość karty pamięci – a raczej to, jak szybko może ona zapisywać dane – jest ważna, jeśli chcesz nagrywać wideo w wysokiej rozdzielczości lub zdjęcia w formacie RAW. Jeśli planujesz fotografować w jednej długiej ciągłej burst, im większa prędkość, tym lepiej.
  • Pojemność. Jak dużo miejsca do przechowywania danych potrzebujesz? Na przykład, jeśli używasz aparatu tylko do codziennych zdjęć i filmów, karta 32 GB będzie wystarczająca dla prawie każdego. Ale jeśli planujesz podróżować z aparatem lub nagrywać dużo filmów, karta 64 GB lub nawet 128 GB może być niezbędna.

Najpierw przejdźmy do kilku podstaw. Istnieją dwa główne typy kart pamięci: Karty SD i karty microSD. Skrót “SD” oznacza Secure Digital, a “microSD” – Micro Secure Digital. Oba typy wykorzystują pamięć flash do przechowywania danych, takich jak zdjęcia czy filmy. Wejdź na ladytech.pl i dowiedz się więcej na ten temat. 

Różnica między SD i microSD polega na tym, że ta druga ma połowę pojemności tej pierwszej (choć niektóre karty microSD mają więcej). Na przykład, karta SD o pojemności 64 GB jest mniej więcej równoważna karcie microSD o pojemności 32 GB (choć będzie szybsza).