14 kwietnia, 2024

Czy warto jonizować wodę ?

W naturze woda jonizowana powstaje z topniejących lodowców. Nazywana jest również alkaliczną, ponieważ ma podwyższoną zawartość pH. Zdaniem ekspertów woda alkaliczna posiada więcej wartości zdrowotnych od wód mineralnych. Jej pozyskiwanie wymaga dużego wkładu finansowego, dlatego cena wody butelkowanej z lodowca jest o wiele wyższa od mineralnej. Na szczęście istnieje możliwość samodzielnego alkalizowania wody, ponieważ z pomocą przychodzą sklepy, które w ofercie posiadają jonizatory wody.

Właściwości zdrowotne jonizowanej wody 

Systematyczne picie wody z podwyższonym pH ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Przede wszystkim woda po jonizacji podwyższa ogólną odporność i lepiej nawadnia. W związku z właściwościami nawadniającymi woda alkaliczna sprzyja procesom trawiennym, wspomaga odchudzanie, nawilża skórę, poprawia koncentrację, przeciwdziała schorzeniom układu krążenia, pomaga w detoksykacji, a także podnosi poziom koncentracji. Dermatolodzy twierdzą, że woda jonizowana doskonale działa na gojenie się skóry po oparzeniach. Woda alkaliczna ma silne właściwości odkwaszające, dlatego jest pomocna dla osób zmagających się z cukrzycą, dną moczanową, kamicą nerkową, nadkwasotą, jak również wspiera leczenie chorób nowotworowych.

Jakie urządzenie wybrać ?

Domowe jonizatory wody dzielą się na przenośne i przepływowe. Urządzenia przenośne spełnią rolę dla mniejszej ilości wody. Jonizatory przepływowe instaluje się bezpośrednio w ujęciu wody lub w baterii kranu. Przed zakupem urządzenia należy zwrócić uwagę na parametry związane z mocą i wydajnością. Część droższych urządzeń przepływowych posiada dodatkowe funkcje mineralizujące.