25 maja, 2024

Czy rozumiemy rozliczanie PIT?

Wiele osób zaczęło całkiem dobrze rozumieć pity i dzieje się tak głównie dlatego, że mamy dostępny program do rozliczania PIT. Program ten jest bardzo intuicyjny, dobrze działa oraz skutecznie wskazuje na poszczególne sposoby rozliczania, jak i także możliwości danego podatnika. Podatkowe zeznania musimy wypełnić jednorazowo, każdego roku do końca kwietnia. Po rozliczeniu dostarczamy odpowiedniemu Urzędowi Skarbowemu. Warto na pewno pamiętać o tym, że chociaż jest już lepiej, to w samym zakresie wypełniania pitów, mamy jeszcze wiele do zrobienia. Jak nam poszło w zeszłym roku?

Według przeprowadzonych badań Polacy zaczęli samodzielnie się rozliczać. Jest to zasługa programów do rozliczania PIT-ów dostępnych przez Internet. Spora zasługa leży także po programie ministerialnym e-PIT. Aż 48 procent badanych wskazuje, że w ten sposób właśnie wypełniło swoje zeznane. Jest to bardzo podobny wynik do lat poprzednich. Jednak coraz mniej osób, ponieważ już tylko 44 procent robi to w sposób niesamodzielny i zwraca się z prośbą o pomoc innych osób. Na sam koniec wspomnijmy o tym, że rośnie liczba osób, które pomagają w wypełnianiu druków pit oraz e-deklaracji, ale robią to zasadniczo samodzielnie.

Do kolejnego rozliczenia mamy jeszcze sporo czasu, a więc możemy zastanowić się jak chcemy się rozliczyć tym razem. Na pewno zachęcamy do samodzielnego rozliczania się. Przekonamy się dzięki temu na własnej skórze, że jest to łatwiejsze, niż myślimy. Naprawdę super sprawa.