25 czerwca, 2024

Tkaniny tapicerskie

Źródło: https://artmeb-hurt.pl/

Szenil

Szenil jest miękkim i grubym materiałem, który doskonale nadaje się do tapicerowania różnych mebli. Z wyglądu przypomina nieco cienki sztruks, dzięki czemu wyróżnia się dużą uniwersalnością. Materiał występuje w szerokiej palecie wzorów i barw, co pozwala na łatwe dopasowanie go do stylistyki pomieszczenia. Jest bardzo wytrzymały, dzięki czemu nie ulega mechaceniu. Nie bez znaczenia pozostaje łatwość w pielęgnacji, która ogranicza się do sporadycznego odkurzania oraz rozczesywana włókien szczotką. W ten sposób szenil na długo zachowuje swój piękny wygląd.

Welur

Welury stosunkowo często mylone są z zamszem, jednak występują między nimi pewne różnice. Mebel pokryty tym miękkim i miłym w dotyku materiałem prezentuje się wyjątkowo elegancko, dzięki czemu sprawdza się w luksusowych aranżacjach. Jako obicie wykorzystać można welur zarówno gładki, jak i wzorzysty. Tkanina ta jest wytrzymała, ale stosunkowo łatwo ulega zabrudzeniom. Z tego względu nie zaleca się stosowania weluru jako materiału obiciowego w domach, w których żyją zwierzęta lub małe dzieci.

Żakard

Żakard jest materiałem wyjątkowo uniwersalnym. Tkanina ta z powodzeniem sprawdzi się jako obicie mebli w stylu zarówno nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Luksusowy charakter tego materiału sprawia, że bardzo często wykorzystywany jest do odświeżania starych i eleganckich mebli, np. antyków. Żakard jest zwykle wyjątkowo bogato zdobiony, np. w efektowne i skomplikowane wzory. Materiał ten cechuje się dużą wytrzymałością, a przy tym pozostaje stosunkowo łatwy w codziennej pielęgnacji.