14 kwietnia, 2024

Sposoby na ocieplenie dachu

W przypadku źle ocieplonych domów bardzo dużo ciepła ucieka przez dach. Może być to nawet 30% całego ciepła. Dlatego właśnie potrzebna jest odpowiednia izolacja dachu. Istnieje kilka najpopularniejszych sposobów na realizację tego zadania. Wyróżnić należy rozwiązania oparte na wełnie mineralnej, styropianie, celulozie oraz pianie poliuretanowej. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety.

Wełna mineralna

Jest to najbardziej popularny materiał do izolacji dachów. Przewodność cieplna tego materiału waha się od 0,045 do 0,030 W/(m*K). Zastosowana grubość izolacji z wełny mineralnej musi wynosić od 20 do 25 cm. Oczywiście to minimalna grubość izolacji przy wykorzystaniu wełny mineralnej. Pierwsza warstwa wełny mineralnej powinna znajdować się pomiędzy krokwiami. Pomiędzy wełną a deskami musi zostać przerwa, aby połać mogła oddychać. Do dachu przytwierdza się ją profilami ocynkowanymi.

Styropian

Jest to materiał tańszy od wełny, ale mniej elastyczny niż wełna mineralna. Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o układanie styropianu to trzeba zadbać o precyzję oraz dokładne dobranie wielkości płyt styropianowych. Na rynku występują dwa podstawowe rodzaje styropianu:
– EPS – płyty z polistyrenu ekspandowanego, który posiada współczynnik przewodzenia ciepła 0,030 – 0,042 W/(m*K)
– XPS – polistyren ekstrudowany – współczynnik ciepła równy od 0,029 do 0,034 W/(m*K).

Pod krokwiami również montuje się drugą warstwę styropianu, aby uniknąć powstawania mostków cieplnych.

Pianka poliuretanowa

Jest to o wiele nowsza technologia od styropianu i wełny, jednak niestety o wiele droższa. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje pianki zamkniętokomórkowa o współczynniku ciepła równym od 0,021 do 0,024 W/(m*K), otwartokomórkowa o współczynniku ciepła równym od 0,036 do 0,040 W/(m*K). Izolacja dachu wykonana przy wykorzystaniu tej technologii powinna mieć grubość od 18 do 20 cm. Dzięki technologii natryskiwania dla dobrej ekipy położenie tego rodzaju ocieplenia jest bardzo proste i szybkie. Dzięki temu, że pianka poliuretanowa bardzo szybko się rozpręża gwarantuje bardzo dużą szczelność oraz odpowiednią izolację cieplną.

Celuloza

Celuloza wdmuchiwana jest pod dużym ciśnieniem co pozwala na jej dotarcie nawet do najdrobniejszych elementów pomiędzy krokwiami. Proces jest bardzo szybki i precyzyjny co jest niewątpliwą zaletą tego rozwiązania. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła wynosi około 0,037 W/(m*K).

Decydując się na konkretne rozwiązanie trzeba pamiętać, że izolacja dachu powinna być niepalna, na szczęście obecnie stosowane materiały są bardzo odporne na ogień. https://building-companion.pl/malopolskie