14 kwietnia, 2024

Siatki zbrojeniowe. Jak wybrać?

Źródło: https://eurometogrodzenia.pl/

Poznaj rodzaje i zastosowanie siatek zbrojeniowych

Siatki zbrojeniowe mają postać płaskich elementów zbrojenia, które złożone są z poprzecznych i podłużnych prętów. Do ich łączenia wykorzystuje się metodę zgrzewania. Siatki te stosowane są w budowie różnego rodzaju obiektów, w tym domów mieszkalnych oraz budynków użytkowych. Ich specyficzna konstrukcja pozwala również na efektywne wykorzystanie w procesie wzmacniania nawierzchni drogowych oraz autostrad. Parametry siatki powinny być zawsze optymalnie dopasowane do wymagań technologicznych, a także potrzeb danego projektu.

Rodzaje

Siatki zbrojeniowe najczęściej wykonuje się z odpowiednio przystosowanej stali, a także włókna węglowego, szklanego, aramidowego oraz innych materiałów kompozytowych. Do zbrojenia płyt wykorzystuje się siatki płaskie. W produkcji płyt panwiowych i korytkowych stosowane są siatki zagięte, o profilu w kształcie litery “L” lub “U”. Do zbrojenia słupów, belek i nadproży w płytach ściennych używa się natomiast siatek w postaci drabinek.

Zastosowanie przy budowie domu

Podczas budowy domu bardzo powszechnie stosuje się zbrojenia w formie metalowych lub kompozytowych siatek. W konstrukcjach murowanych i żelbetowych doskonale sprawdzają się one do wzmacniania ścian elewacji, płyt fundamentowych, stropów i posadzek. Głównym zadaniem siatki jest podniesienie odporności obiektu na obciążenia, a także zapewnienie ochrony przed pękaniem na skutek dużych naprężeń. Zbrojenie do betonu w formie metalowego szkieletu z siatki i ocynkowanego drutu stabilizuje konstrukcję i zwiększa jej trwałość. Jego montaż nie zawsze jest konieczny, jednak znacząco podnosi bezpieczeństwo i komfort użytkowania obiektu.