
Kodeks drogowy w Polsce to zbiór przepisów, które regulują poruszanie się po drogach w Polsce. Polski kodeks drogowy jest zbiorem przepisów, których powinni przestrzegać zarówno kierowcy, jak i piesi.
Głównym celem tego artykułu jest dostarczenie Ci wszystkich potrzebnych informacji na temat bezpiecznego poruszania się po drogach w Polsce, ale także udzielenie kilku przydatnych wskazówek, jak sprawić, by podróż była jeszcze przyjemniejsza. Wejdź na tuningster.pl i poznaj inne branżowe treści!
Zawartość każdego z rozdziałów jest następująca:
- Polski kodeks drogowy – zasady poruszania się po drogach publicznych
- Przepisy dotyczące pieszych, rowerzystów i motorowerzystów (w tym motocyklistów)
- Przepisy dotyczące pojazdów przewożących towary niebezpieczne
- Przepisy dotyczące robót drogowych, znaków i sygnałów drogowych (w tym sygnalizacji świetlnej)
- Przepisy dotyczące wyprzedzania i przejeżdżania innych pojazdów (w tym rowerzystów)
- Zasady zatrzymywania się na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną lub znakami stopu (w tym na rondach).
Oto kilka interesujących faktów na temat kodeksu drogowego w Polsce
Polski kodeks drogowy wszedł w życie 1 października 2000 roku, zastępując zbiór przepisów opracowany w 1972 roku. Od tego czasu był on kilkakrotnie nowelizowany (ostatnio w 2009 roku).
Polskie przepisy ruchu drogowego opierają się na dyrektywach Unii Europejskiej, co oznacza, że są one podobne w wielu krajach Europy. Istnieją jednak między nimi pewne drobne różnice. Na przykład, podczas gdy większość krajów zezwala rowerzystom na korzystanie z chodników, w Polsce nie jest to dozwolone, chyba że nie ma innych możliwości (np. jeśli nie ma ścieżki rowerowej lub pasa dla rowerów). Ponadto, rowerzyści nie mogą korzystać z telefonów komórkowych podczas jazdy rowerem – tylko podczas zatrzymywania się na światłach lub znakach stopu.
More Stories
Jak szukać części do samochodu?
Jak przygotować się do nauki jazdy na skuterze?
Czy warto zdecydować się na kampera?