14 kwietnia, 2024

Najlepsze miejsce słomy i suchego siana? Pod agrowłókniną

To jest podstawa

Każdy z hodowców bydła, koni, owiec oraz innego rodzaju zwierząt potrzebuje wysokiej jakości zarówno słomy jak i także siana. Kiedyś materiały te zbierano luzem lub też układano w małą kostkę i składowano w stodołach czy też strychach obór. Obecnie sprawa wygląda zupełnie inaczej. Musimy wziąć pod uwagę postęp technologiczny, małą ilość rąk do pracy czy też znacznie zwiększenie produkcji. Zbiór najczęściej jest prowadzony w bele. One z kolei są owinięte sznurkiem czy też siatką. Część rolników posiada specjalne budynku czy też wiaty, w których przechowują bele. Zauważyć jednak musimy, że znaczna większość rolników wciąż bele przechowuje na zewnątrz. Bele, które są niczym niezabezpieczone, ani też owinięte ulec mogą częściowemu zniszczeniu. Mogą niestety gnić czy też pleśnieć. Ubytki naprawdę są znacznie. Zimą z kolei dochodzi do zamarznięcia. Na beli najczęściej tworzy się skorupa, którą naprawdę ciężko rozbić. Każda bela jest przymarznięta z belami sąsiednimi. W związku z tym można uszkodzić kilka bel. Musimy także wspomnieć o samej szkodliwości paszy, która jest przemoczona czy też spleśniała.

Najczęściej rolnicy okrywają bele plandekami czy też foliami. Niestety najczęściej kończy się przez wiatr porwaniem folii czy też plandeki. Wtedy właśnie wyrzuciliśmy w błoto pieniądze. Pod foliami także się skrapla woda. To również powoduje pleśnienie czy też przymarzanie do bel. Na pewno tutaj najlepszym rozwiązaniem będą flizy do formy.

Nasze bele są odpowiednio zabezpieczone i to na lata

Flizy do słomy to materiał bardzo wytrzymały. Gdy na stercie zostanie położy, to spowodujemy spływ wody. Chroni zarówno bele przed wodą jaki także przed śniegiem. Na pewno cechą bardzo ważną jest sama przepuszczalność powietrza. Chodzi o odpowiednią wentylację sterty. Nie musimy dzięki temu obawiać się o powstawanie pleśni czy też o skraplanie wody.

Agrowłóknina jest odporna niezmiernie na wszelkie słoneczne promienie jak i także na wiatr. Nie jest także zjadana przez gryzonie co jest jej kolejną niewątpliwie zaletą. Nie musimy w żadnym wypadku obawiać się chociażby myszy. Gdy wybierzemy flizy do słomy o wysokiej jakości, to śmiało przez kilka dobrych lat będzie nam służyła. Można zatem śmiało ten zakup nazwać inwestycją dobrą. Musimy jednak pamiętać, że tylko bele siana jak i także słomy, które są suche okazują się w pełni zdrową paszą dla zwierząt.

Jaki rozmiar wybrać?

W sprzedaży tak naprawdę mamy dostępne flizy w bardzo różnych rozmiarach. Dobierzemy dzięki temu rozmiar idealny dla siebie. Przy wyborze musimy zwrócić uwagę na wielkość bel jak i także sam system układania. Gdy pracujemy na roli sami, to poleca się wybierać mniejsze rozmiary z uwagi na to, że samodzielnie jesteśmy w stanie matę założyć. Do większych bel potrzebujemy już większą ilość ludzi. Nie zawsze takich posiadamy, ponieważ wiadomo, że ludzie zawodzą niestety bardzo często. Skupiajmy się zatem na mniejszych rozmiarach i po kłopocie.


Powiązane produkty