19 kwietnia, 2024

Kto dzwonił

Telefony komórkowy to ogromna wygoda – wiadomo to nie od dziś. Jednak wszystko ma swoje wady i zalety. Numery telefonów komórkowych stały się łatwo dostępne dla osób niepożądanych, chcących wykorzystać je dla własnego, niezbyt uczciwego zarobku. I tu powstaje pytanie: odbierać, czy nie odbierać połączeń z nieznanych numerów?

Kto dzwonił? Sprawdź, czyj to numer

Dzisiaj nie ma już anonimowości, jeśli chodzi o telefony komórkowe. Coraz częściej można włączyć opcję odrzucania połączeń z numerów “ukrytych”; tym samym często eliminuje się sporą liczbę niepożądanych połączeń. Sporo ludzi twierdzi, że jeśli ktoś nie ma nic do ukrycia, nie ukrywa i swojego numeru w kontaktach z osobami, do których dzwoni z interesem.

Numery telefonów bywają udostępniane różnym firmom nawet przez samych operatorów i to za zgodą samych abonentów – bo tak skonstruowane są umowy.

Z biegiem czasu zaczynają więc wydzwaniać firmy z ofertami sprzedaży, zaproszeniami na spotkania z prezentacją albo na badania lekarskie – teoretycznie darmowe.

Takie telefony bywają częste, a nawet natarczywe. Z biegiem czasu niektórzy po prostu przestają odbierać, jeśli dzwoni ktoś z numeru, którego “adresat” połączenia nie ma  swojej książce telefonicznej.

A co, jeśli jednak zżera nas ciekawość?

Zdarza się jednak, że  – jeśli spod danego numeru ktoś dzwoni więcej, niż raz – ludzi kusi, aby pod taki numer oddzwonić. Czy warto? Nie zawsze, bo też nie zawsze kończy się tylko głuchym telefonem, melodyjką, czy dodzwonieniem się do jakiegoś call center. Niektóre telefony – z pozoru pod zwykle komórkowe numery – mogą pociągać za sobą dodatkowe, wygórowane koszta.

To jak dowiedzieć się, kto dzwonił?

Jest na to prosty sposób i to nie równoznaczny z oddzwanianiem. Należy po prostu wpisać konkretny numer w wyszukiwarkę. Istnieją już bowiem strony, jak np. (…..), na których ludzie dzielą się ze sobą wiadomościami na temat takich właśnie, często nękających ich numerów. Piszą o doświadczeniach z nimi, oceniają, czy można je odebrać, czy lepiej nie i co ewentualnie się z tym wiąże. Uświadamiają też często, że dany numer jest zagraniczny, więc wtedy – ze względów ekonomicznych – zupełnie nie należy na niego oddzwaniać.

Wpisując w wyszukiwarkę konkretny numer telefonu, często od razu można się przekonać, że należy on do jakiejś firmy (najczęściej związanej ze ściąganiem długów) – widnieje on bowiem na stronie takiego przedsiębiorstwa.

Zdarzają się przypadki, że dany abonent nieświadomie “odziedziczy” numer po jakimś dłużniku i zaczyna odbierać telefony od firm windykacyjnych. Jeśli – z jakichś przyczyn – nie może on przynajmniej przez jakiś czas numeru zmienić, to musi nauczyć się “rozpoznawać” numery, na które nie warto reagować. Najłatwiej po prostu sprawdzać je w sieci i wiedzieć na pewno, kto może być ich właścicielem.

Warto też samemu dzielić się własnymi doświadczeniami związanymi z odbieraniem rozmów z nieznanych numerów. W ten sposób dopełnia się bazę wiedzy w tym temacie. Problem niechcianych rozmów telefonicznych rośnie. Może jest to cena niezależności, jaką dają nam komórki.