25 czerwca, 2024

Jak bezpiecznie robić zakupy w butikach online?

Zakupy online są niesamowicie wygodne. Dzięki nim możesz zaoszczędzić czas, pieniądze i wiele więcej. Jeśli jednak nie wiesz jak do nich podejść – możesz niepotrzebnie wpakować się w problemy. Kupując ubrania, przeczesując butiki online, upewnij się, że kupujesz naprawdę to, czego potrzebujesz. Możesz znaleźć najlepsze ceny – ale musisz też wiedzieć, jak uniknąć nieuczciwych sprzedawców.

Kupowanie odpowiednich ubrań w butiku online – od czego zacząć?

Wszystko rozchodzi się przede wszystkim o właściwy rozmiar. Każdy producent może inaczej dobrać rozmiar odzieży, więc nie można polegać na standardowej rozmiarówce, a biorąc pod uwagę fakt, że stawiając na butiki online nie możesz przymierzyć ubrań przed zakupem – znajomość dokładnych pomiarów staje się niezbędna. Absolutne minimum, jakie powinna znać każda kobieta to wymiary części ciała, takich jak:

  • biust,
  • talia,
  • biodra.

W zależności od kupowanej odzieży mogą być również potrzebne dodatkowe pomiary, takie jak wzrost, długość nogawki i długość ramienia. Zwróć też uwagę na sezon, w odniesieniu do którego robisz zakupu – bo wtedy mogą być potrzebne dodatkowe pomiary (na przykład czapka zimą, czy strój kąpielowy latem) oraz uwzględnienie warstw. Następnie przeglądając butiki online sprawdź informacje o rozmiarze każdego ubrania, które masz zamiar kupić. Większość producentów zapewnia na stronie standardowe tabele rozmiarów, ale nie zapominaj, że wiele butików online sprzedaje produkty nie od jednego, ale od różnych producentów. Właśnie dlatego należy za każdym razem porządnie sprawdzić opis produktu każdej części garderoby, którą rozważasz kupić.

Polityka zwrotów i bezpieczeństwo zakupów

Zapoznaj się z polityką zwrotów danego butiku, w którym zamierzasz kupować ubrania. Przed zobowiązaniem się do zakupu sprawdź, czy sprzedawca oferuje zwroty kosztów. Nawet renomowany sprzedawca, który nie oferuje zwrotów, może być błędem przy zakupie, ponieważ możesz utknąć z produktem bezużytecznym, jeśli nie pasuje. Zatem decyduj się tylko na butiki online, które nie robią pod tym względem żadnych problemów i mają jasno określoną politykę zwrotów na swojej stronie www.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo – jest kilka nadrzędnych kwestii. Rób zakupy tylko w zaszyfrowanych witrynach internetowych. Butiki online, których nazwy rozpoczynają się od „https: //”, jak LaLaLa dla przykładu są zabezpieczone, a wiele przeglądarek internetowych wyświetla również zamkniętą kłódkę wskazującą na szyfrowanie. Te środki bezpieczeństwa nie są konieczne podczas przeglądania produktów, ale należy unikać witryn internetowych, które wymagają płatności na niezabezpieczonych stronach. Pamiętaj też, by nie podawać niepotrzebnych danych osobowych. Twoje imię i nazwisko oraz adres są wymagane, ale numer ubezpieczenia społecznego i konto bankowe – już nie. Jeśli masz poczucie sceptycyzmu co do tego, czy sprzedawca na pewno prosi o niezbędne niepotrzebne dane osobowe, lepiej przejść do innego butiku.

O czym jeszcze pamiętać podczas zakupów online?

Jeśli otrzymasz kartę podarunkową do dużej sieci sklepów, rozważ użycie jej online. Większość domów towarowych i innych rozpoznawalnych sieci umożliwia korzystanie z kart podarunkowych zarówno w sklepie, jak i w Internecie – warto z tego skorzystać. Mimo wszystko jednak – bez względu na to, jak atrakcyjne fasony do zaproponowania mają ulubione butiki online, to unikaj kupowania pod wpływem impulsu. Bezcelowe przeglądanie sklepów internetowych z kartą kredytową w ręku to szybki sposób na nabycie większej ilości ubrań niż potrzebujesz i zapewnienie sobie większego zadłużenia, niż to, z którym możesz sobie poradzić.