25 maja, 2024

Dla kogo jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie gap wyznaczone jest do osób, jakie korzystają z leasingu czy kupują auto na kredyt. Gap ubezpieczenie gwarantuje ochronę przed straceniem ceny samochodu w czasie. Na ogół polisa obejmuje rozbieżność pomiędzy pozostałymi do pokrycia ratami natomiast kwotą zadośćuczynienia, jakie płacone jest z AC. Zadośćuczynienie z polisy AC czy OC może nie pokrywać całych wydatków mających związek ze stratą pojazdu. Jeśli auto zostanie skradzione czy także jego naprawa będzie po prostu nierentowna, dodatkowe do zapłacenia raty trzeba będzie sfinansować z własnych zasobów.

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP zabezpiecza przed stratą ceny auta. Tak jak zostało już nadmienione, nowe pojazdy niezwykle błyskawicznie tracą na cenie. Po 3 latach od zakupu nowego auta suma, za jaką można je sprzedać, jest zwykle o 50% mniejsza od wartości zakupu. W praktyce samochód zakupiony w salonie za 80 tys. zł po 3 latach można sprzedać za blisko 40 tys. zł. Polisa GAP zapewnia, iż w wypadku powstania straty całkowitej czy grabieży auta uzyskasz zadośćuczynienie.

Co też należałoby wiedzieć o ubezpieczeniu GAP

Należałoby wiedzieć, iż ową polisę możemy wykupić tylko przy podpisywaniu umowy leasingu. Jeżeli już taką umowę zawarliśmy, to w trakcie jej trwania nie można jej zwiększyć o GAP za pośrednictwem leasingodawcy. Jedynym odchyleniem od tejże zasady jest polisa rodzaju Casco. Ubezpieczenie GAP nie zawsze zabezpiecza od grabieży. Wszystko zależy od porozumień ze stowarzyszeniem ubezpieczeniowym. Więc przed zatwierdzeniem umowy zaznajom się dobrze z jej warunkami. Propozycje danych ubezpieczycieli różnią się pomiędzy sobą.