25 czerwca, 2024

Czym jest sushi?

Sushi to japońskie danie składające się z ugotowanego ryżu doprawionego octem, sushi z rybą lub warzywami oraz sushi zawiniętego w wodorosty. Często podaje się go z marynowanym imbirem, wasabi i sosem sojowym. Sushi tradycyjnie je się pałeczkami, ale można je również jeść rękoma.

Jak jeść sushi z pałeczkami?

Większość ludzi wie, jak używać pałeczek do jedzenia sushi, ale oto kilka wskazówek na wypadek, gdybyś potrzebował odświeżenia:

  • Podnieś sushi nigiri, trzymając je u podstawy kciukiem i palcem wskazującym. Użyj pałeczek, aby wywrzeć nacisk i zsuń sushi z ryżu.
  • Jeśli używasz sosu sojowego, przechyl nigiri tak, aby strona z rybą najpierw dotknęła sosu sojowego. Dzięki temu ryż nie wchłonie zbyt dużej ilości sosu sojowego i nie stanie się papkowaty.
  • Wasabi tradycyjnie miesza się z sosem sojowym, aby stworzyć sos do maczania do sushi, ale jeśli wolisz, możesz również dodać wasabi bezpośrednio do nigiri.
  • Zjedz nigiri jednym kęsem, jeśli to możliwe. Jeśli musisz ugryźć go na pół, pamiętaj, aby obrócić nigiri tak, aby strona z rybą była skierowana do góry, gdy bierzesz drugi kęs.
  • Pocieranie pałeczek przed jedzeniem jest uważane za złe maniery, ponieważ oznacza to, że są brudne lub złej jakości. Zamiast tego, jeśli chcesz usunąć drzazgi lub brud z pałeczek, wetrzyj je w serwetkę lub talerz.
  • Kiedy skończysz jeść, połóż pałeczki równolegle na talerzu, końcówkami skierowanymi w lewo. Nie wkładaj ich pionowo do miski ryżu, ponieważ przypomina to kadzidełka używane podczas pogrzebów.

Jak jeść sushi rękami?

Jeśli wolisz jeść sushi rękami, pamiętaj o kilku rzeczach:

  • Używaj tylko prawej ręki podczas zbierania sushi, ponieważ jest to uważane za bardziej uprzejme.
  • Zanurz nigiri z owocami morza w sosie sojowym, a następnie zjedz jednym kęsem. Uważaj, aby nie przesadzić z sosem sojowym, ponieważ spowoduje to, że nigiri będzie zbyt słone.
  • Bułki maki można jeść w całości lub pokroić na kawałki przed zjedzeniem. Jeśli zdecydujesz się je pokroić, użyj ostrego noża zanurzonego w wodzie, aby ostrze nie przykleiło się do Nori (wodorosty). Równomiernie pokrój bułkę od góry do dołu, tak aby każdy kawałek zawierał w sobie część każdego składnika.

Niezależnie od tego, czy jesz pałeczkami, czy rękami, sushi jest pysznym i zdrowym posiłkiem. Kiedy następnym razem poczujesz głód, dlaczego nie spróbować? białystok rynek kościuszki