20 lipca, 2024

Czy warto nosić maski antysmogowe?

Rynek masek antysmogowych rośnie w oczach. Dostępne są artykuły w różnorodnych kształtach, odcieniach, krojach oraz o różnorodnych parametrach jakościowych. Mnóstwo osób sięga po nie jak po ostatnią deskę ratunku przed zanieczyszczeniem powietrza, mnóstwo natomiast zastanawia się, na ile takie oddziaływanie ma sens. No ponieważ czy maski antysmogowe naprawdę wspomagają uchronić się przed truciznami, jakie wdychamy na co dzień?

Czy maski antysmogowe funkcjonują?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, choć w rozmaitym stopniu. Na rynku dostępne są dziesiątki różnorodnych rodzajów, różniące się materiałami, z jakich są zrobione, użytymi filtrami oraz ceną. Co oczywiste, rozmaite maski w rozmaitym stopniu zabezpieczają system przed zabrudzeniami powietrza. W badaniu wykonanym w 2008 roku w Pekinie udział wzięło 15 osób w wieku 20-45 lat. Pierwsza faza testu trwała dwa dni, podczas jakich zainteresowani musieli poprzez cały czas mieć na sobie maski. Badania te potwierdziły, że maseczki mogą w znacznym stopniu zapobiec przedostawaniu się smogu do naszego organizmu.

Maski antysmogowe – jakie dobrać?

Najtańszą dostępną na rynku jest apteczna maska higieniczna. Nie zagwarantuje ona natomiast odpowiedniej ochrony przed smogiem. Gdy współczynniki klasy powietrza biją na alarm w wielu propozycjach marketów pojawiają się jednorazowe maski antysmogowe. Koszt takiej maski jest dziesięciokrotnie większy aniżeli maski, jaką kupisz w aptece. W prawd maska owa, też nie zagwarantuje ci odpowiedniej ochrony m.in. przez fakt, iż nie przylega dobrze do twarzy.

Czemu powinniśmy nosić maski antysmogowe?

Jakość powietrza w Polsce jest jeszcze słabsza. Oddziałuje na to ogromne uprzemysłowienie miast i brak świadomości ludzkiej na temat materiałów, jakimi można palić w piecach. Wszystko to pochodzi lub z ludzkiej głupoty, lub z braku skrupułów w osiąganiu własnych celów ekonomicznych. Póki myślenie ludzi się nie zmieni, nie powinniśmy brać pod uwagę, iż maski antysmogowe nie będą nam niezbędne. Jest to jeden spośród ważnych artykułów, jaki umożliwia nam w walce o utrzymanie zdrowia. Maska antysmogowa winna być zrobiona z naturalnego produktu oraz może mieć zawory czy obejść się bez nich.

Czy maski antysmogowe zabezpieczają przed koronawirusem?

I tak, oraz nie. Wedle specjalistów istotne jest to, z których produktów maska została zrobiona. Przede wszystkim należałoby zobaczyć jakość filtrów, jakie zostały w niej wykorzystane. Najniższa spośród nich, FFP1, ogranicza tylko nietoksyczne pyły. Na zarazki nie ma wpływu. Lepiej jest w wypadku FFP2. Wykorzystanie artykułu owej jakości zabezpiecza nas w odpowiednim stopniu przed oddziaływaniem smogu, jednak nie przed dolegliwościami. Wirusy wedle doświadczeń oraz zapewnień wytwórców powstrzymują z kolei maski określone klasą FFP3.