25 czerwca, 2024

Co to jest ERP i jakie są jego zastosowania?

ERP to oprogramowanie umożliwiające zarządzanie procesami biznesowymi firmy w jednym systemie. Zwykle składa się z kilku niezależnych modułów (podsystemów). Najpopularniejszymi systemami ERP na rynku są SAP, Oracle e-Business Suite, Microsoft Dynamics AX, Infor LN.
W ostatnich latach, w związku z rozwojem technologii mobilnych, chmury obliczeniowej i mediów społecznościowych, pojawiły się rozwiązania nowej generacji ERP. Są znacznie bardziej elastyczne i łatwiejsze w użyciu. Jednym z najpopularniejszych przedstawicieli tej grupy jest Odoo.

Co obejmuje ERP?

Każda firma ma inne wymagania dotyczące oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem. Istnieją jednak pewne funkcje, które są standardem dla każdego systemu ERP dostępnego na rynku. Zawierają:

1) Customer Relationship Management – ​​Moduł do automatyzacji sprzedaży i marketingu. Obejmuje takie zadania, jak zarządzanie potencjalnymi klientami, zarządzanie kampaniami, wyceny, zamówienia i fakturowanie, a także segmentację klientów.
2) Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – Moduł odpowiedzialny za zarządzanie danymi pracowniczymi (akta osobowe, naliczanie wynagrodzeń). Wspiera również procesy pozyskiwania talentów (np. poprzez zamieszczanie ofert pracy w mediach społecznościowych).
3) Warehouse Management – ​​Moduł pomagający usprawnić operacje magazynowe (np. poprzez optymalizację stanów magazynowych lub automatyzację kompletacji zamówień).
4) Zarządzanie relacjami z dostawcami – moduł do przetwarzania zamówień zakupu i faktur od dostawców oraz do zarządzania umowami z dostawcami.
5) Zarządzanie finansami – Moduł planowania finansowego, księgowości i zgodności podatkowej.
6) Zarządzanie Projektem – Moduł do planowania i monitorowania postępów prac nad projektem (zadania, zasoby, budżet).

Tym samym system ERP jest narzędziem, które wesprze Twoją firmę w wielu obszarach związanych z jej funkcjonowaniem. Wdrożenie takiego rozwiązania pozwoli Ci zautomatyzować wiele procesów i oszczędzić czas, który możesz poświęcić na rozwój swojego biznesu! https://myerp.pl/